BON ENERGETYCZNY

Prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego.
Ustawa powołuje nowy rodzaj świadczenia pieniężnego w postaci bonu energetycznego, który będzie przysługiwał jednorazowo gospodarstwom domowym, w oparciu o określone kryteria dochodowe tj.
– dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekraczała za 2023 r. kwoty 2500 zł
– oraz dla gospodarstwa domowego wieloosobowego, w którym wysokość tego przeciętnego dochodu za 2023 r. na osobę nie przekraczała kwoty 1700 zł.
Ustawa stanowi formę wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego.
W przypadku przekroczenia wskazanego kryterium w dalszym ciągu możliwa jest wypłata świadczenia dzięki zastosowaniu mechanizmu „złotówka za złotówkę”. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych będzie wynosić 20 zł. Poniżej wskazanej kwoty świadczenie nie będzie już wypłacane.
Ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (sejm.gov.pl)
wzór wniosku o bon energetyczny
Informacja pochodzi ze strony internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska:
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Osoba odpowiadająca za treść informacji
Mateusz Sułkowski Data wytworzenia:
21 mar 2026
Osoba dodająca informacje
Mateusz Sułkowski Data publikacji:
21 mar 2026, godz. 11:55
Osoba aktualizująca informacje
Mateusz Sułkowski Data aktualizacji:
21 mar 2026, godz. 11:55